Haber

Filistinli Muhammed Deek: “Zeytin toplarken bir arkadaşım da öldürüldü” 24. Uluslararası Çocuk Forumu başladı

Filistinli Muhammed Deek: “Bir arkadaşım da zeytin toplarken öldürüldü”

24. Uluslararası Çocuk Forumu başladı

ANKARA – 24 ülkeden çocukların katılımıyla düzenlenen 24. Uluslararası Filistin Çocuk Forumu’na katılan Filistinli Mohammad Deek, “Geçenlerde en yakın arkadaşlarımdan biri İsrail tarafından tutuklandı. Bir arkadaşım da zeytin toplarken öldürüldü. “

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve UNICEF iş birliğiyle dünyanın farklı kültür ve coğrafyalarından çocukların bilgi ve deneyimlerini paylaşmalarına olanak sağlayacak 24. Uluslararası Çocuk Forumu, bugün 24 ülkeden çocukların katılımıyla başladı. ‘Bugünü Birlikte İnşa Edelim’ teması. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen forumun açılışına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran ve Çocuk Danışma Kurulu üyelerinin yanı sıra deprem bölgesi ile Arnavutluk, Karadağ, Azerbaycan, Katar, Romanya, Kazakistan’dan gelen çocuklar da katıldı. , Sırbistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kırgızistan, Tacikistan, Bosna Hersek. Yarışmaya Kosova, Tanzanya, Bulgaristan, Kuveyt, Türkmenistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Ukrayna, Filistin, Kuzey Makedonya, Ürdün, Özbekistan ve Hırvatistan’dan çocuklar katılacak.

Temasının Çocuk Danışma Kurulu tarafından belirlendiği, 81 İl Çocuk Hakları Komisyonunun önerdiği konular doğrultusunda Çocuk Forumu’nda, komite üyesi çocuklar gruplara ayrılarak belirlenen başlık ve alt başlıklar çerçevesinde çalışıyor, sonunda çalışılan konular raporlanarak Sonuç Bildirgesine dönüştürülür. Daha sonra bildirge, Çocuk Hakları Türkiye Koordinatörleri tarafından üst düzey yetkililerin katıldığı bir toplantıda sunuldu.

“Bir arkadaşım zeytin toplarken öldürüldü”

24. Çocuk Forumu için Filistin’in Ramallah kentinden Türkiye’ye gelen Mohammad Deek, “Türk halkını seviyor ve onlarla gurur duyuyoruz. Size teşekkür etmek istiyorum. Filistin’de çok acı çekiyoruz. Savaş sadece bununla sınırlı değil” dedi. Gazze’de ama Filistin’in her yerinde. Her gün farklı.” “Kaygı içinde yaşıyoruz. Bütün dünyaya seslenmek istiyorum, bir katliamın içindeyiz. Bütün dünyanın yardımını bekliyoruz. Forumdan sonra Filistin’e daha çok yardımın geleceğini düşünüyorum. Geçtiğimiz günlerde bir başkası da bu konuda yardıma ihtiyacı vardı.” En yakın arkadaşlarım İsrail tarafından tutuklandı. Bir arkadaşım zeytin toplarken öldürüldü” dedi. .

Forum, çocukların katılımıyla bugün ve yarın da devam edecek. Kapanış programına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş da katılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu