Ekonomi

Finansal hizmetler güven endeksi Temmuz’da arttı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Temmuz ayı Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi açıklandı.

143 finansal kuruluşun karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre endeks, Temmuz ayında bir önceki aya göre 3,7 puan artarak 162,3 oldu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılım endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumu ve önümüzdeki üç aydaki hizmet talebi beklentisinin FHGE’yi artış yönünde, son üç aydaki hizmet talebinin ise azalış yönünde FHGE’yi etkilediği görülmektedir.

İş durumu ve hizmet talebine ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmeler bir önceki aya göre güçlendi. Son üç ayda hizmet talebindeki artışa ilişkin değerlendirmeler bir miktar zayıfladı.

İstihdam değerlendirmelerine göre, son üç ayda istihdamda azalma olduğunu bildirenler lehine olan eğilim, artış bildirenler lehine dönerken, önümüzdeki üç ayda istihdamda artış bekleyenler lehine olan eğilim bir miktar güçlendi.

oltu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu