Haber

İstanbulluların Dikkatine: AKOM’dan Bir Uyarı da Geldi!

İstanbul Valiliği ve AFAD 29 ile ‘turuncu’, 26 ile ‘sarı’ uyarı verirken, bir uyarı daha İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi’nden (AKOM) geldi.

İstanbul’da yarın ve pazar günü şiddetli fırtına bekleniyor. Balkanlar’a soğuk ve yağışlı havanın geleceği uyarısında, fırtınayla birlikte sıcaklıkların 8-10 dereceye düşeceği açıklandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı AKOM’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, hafta sonu İstanbul’a Balkanlar üzerinden soğuk ve yağışlı bir sistem girecek. Sistemin etkisiyle yarın öğle saatlerinden (12:00) itibaren rüzgar güneybatı yönlerden (40-60km), Pazar günü (01:00) erken saatlerde kara rüzgarlarından (50-80km) esecek. 00), tam fırtına (90-110km/saat) ve kuzey bölgelerde kısa periyodik saldırılar. şeklinde etkili olduğu varsayılmaktadır.

Kuzeyin soğuk havasını hızla bölgemize taşıyan sistem nedeniyle yarın akşam saatlerinden itibaren sıcaklıklarda ani düşüşlerin (8-10°C) yaşanması bekleniyor. Yarın 06.00-Pazar 20.00 saatleri arasında kuvvetli yağış beklenirken, yarın 10.00-Pazar 20.00 saatleri arasında kuvvetli rüzgar ve fırtınanın esmesi bekleniyor.

Fırtınayla birlikte sıcaklıkların kış seviyelerine düşmesi nedeniyle il genelinde 2 gün boyunca kuvvetli yağış (40-60kg/m2) görülecek. Fırtınanın etkili olduğu kuzey bölgelerde yağışların metrekareye 80-100 kg’ı aşması bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi grupları, şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle oluşabilecek su baskını ve su birikintilerine karşı 24 saat hazır tutulacak. Fırtına nedeniyle devrilen ağaç ve direkler, uçuşan tabela ve çatılar ile toplu ulaşımda olası aksaklıklar konusunda da vatandaşlar uyarıldı.

AFAD’dan son dakika açıklamasına göre; 29 il için “turuncu”, 26 il için “sarı” uyarı olmak üzere toplam 55 il için meteorolojik uyarı yapıldı.

THY, yarın İstanbul’da beklenen olumsuz hava koşulları nedeniyle karşılıklı olarak 40 seferini iptal etti.

haberseyhan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu