Ekonomi

Hazır giyimde beklenen zam: ‘Kış sezonunda yüzde 30’lara ulaşabilir’

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Türkiye’de artan maliyetlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ekonomim’den Yener Karadeniz’e konuşan Küçük Hafif işler üretmeye başladıklarını ifade ederek, “Kış aylarındaki fiyat artışı enflasyonun altında kalacak. Eskisi gibi yüksek fiyat artışları görmeyeceğiz. Yurt dışında üretilenler dövize bağlı. Ancak orta seviye olacak. -Önümüzdeki dönemde kış aylarında yüzde 20-30 fiyat artışı olacak.”

‘BORSADA ENFLASYON KADAR YÜKSELMELİ’

Türkiye’de döviz kurunun baskı altına alındığını söyleyen Küçük, şunları kaydetti:

“Asgari fiyatın yüzde 100, gücün yüzde 200 arttığını varsayarsak ve buna diğer girdi maliyetlerindeki artışı da eklersek ve döviz de baskılanırsa o zaman yurtdışına eser satma ve ihraç etme konusunda zorluk yaşarsınız.

Türkiye’de döviz kuru baskı altında. Enflasyon yüzde 50 olunca döviz aynı oranda artmıyor. Beklentimiz enflasyon ne kadar yüksekse döviz kurunun da o kadar yüksek olması yönündedir. Böyle devam ederse zaten yüzde 80’lerden yüzde 70’lere düşen yerli arz oranımız yüzde 60’lara inecek.

Bundan sonraki hükümetin bu konudaki politikası ne olacak bilmiyoruz ama ne olması gerektiğini söylüyoruz. Enflasyon olması gerektiği kadar döviz kuru da bire bir oranında artmalı, bir bir gitmeli. Şu anda, para biriminin gerekli seviyesi 23-25’in ortasında bir yerde. İhracatçılarımız da bunu öngörüyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu