Ekonomi

Tayland, Çin-Tayland demiryolu inşaatını hızlandırmayı planlıyor

BANGKOK, 26 Ekim (Xinhua) — Tayland Başbakanı Srettha Thavisin, iki tarafın Çin’in önerdiği Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında her iki tarafın önde gelen projelerinden biri olan Çin-Tayland demiryolu inşaatını hızlandırmayı planladığını duyurdu. .

Srettha, salı akşamı yaptığı Tayland’ın 2024 Geleceği başlıklı konuşmasında, Tayland’ın Kuşak ve Yol Girişimi kapsamında Bangkok’tan Khon Kaen ve Nong Khai şehirlerine ve Çin’e kadar uzanan bir demiryolu sistemi kuracağını söyledi.

Kendi adlarını taşıyan eyaletlerin başkentleri olan Khon Kaen ve Nong Khai, Tayland’ın kuzeydoğusundaki bölgeler için ulaşım merkezi olarak görülüyor.

Srettha, bu ayın başlarında 3. Nesil ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu’na katılmak üzere Çin’e yaptığı resmi ziyaret öncesinde Xinhua’ya şunları söyledi: “Lojistik, Kuşak ve Yol işbirliği bağlamında Tayland için en önemli konulardan biridir.” Tayland’ın yerli demiryolları “Bölgede sembolik bir Kuşak ve Yol projesi olan Çin ile Laos Demiryolu arasındaki iletişimi artıracak” dedi.

Trans-Asya demiryolu ağının değerli bir parçasını oluşturan Çin-Tayland demiryolu, Tayland’ın ilk standart hatlı yüksek hızlı demiryolu olacak.

Proje tamamlandığında bu sınırda Bangkok’tan Nong Khai sınır şehrine trenler çalışacak. Nong Khai şehrinin Çin-Laos Demiryoluna bir köprü ile bağlanması bekleniyor. Böylece Bangkok’tan kalkan trenle Laos üzerinden Çin’in güneybatısındaki Yunnan eyaletinin Kunming şehrine gitmek mümkün olacak.

ula-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu